S1 E01 Mateusz Grygoruk — Rzeka nie jest niewolnicą

Bio:
Mateusz Grygoruk jest hydrologiem, profesorem w Katedrze Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej SGGW w Warszawie. Zajmuje się ilościową analizą procesów przepływu wody w krajobrazie oraz rolą rzek i mokradeł w środowisku oraz otoczeniu społecznym i gospodarczym. Badał rzeki i mokradła od północnej Norwegii po południową Polskę i od Syberii po Kanadę. Działacz organizacji pozarządowych, członek Państwowej Rady Ochrony Środowiska. W wolnym czasie wędkarz i muzyk. Większość wolnego czasu spędza na bagnach lub nad rzeką.
więcej +

Gość pierwszego odcinka, prof. Mateusz Grygoruk, hydrolog z SGGW, mówi o wyzwaniach, jakie stoją przed osobami i organizacjami chroniącymi rzeki. O tym, jak ważne jest, by rzeka była zdrowa trzeba przekonywać wszystkich, a nie tylko rolników czy wędkarzy, którzy z rzekami mają najczęściej do czynienia.
Potrzebna jest świadomość powagi sytuacji. Bez niej docenimy rzeki dopiero wtedy, gdy je stracimy. Dlatego wszyscy się musimy nauczyć, jak z rzek korzystać, ale ich nie wykorzystywać.
Ekspert wspomina też o ważnej dacie. Już w 2027 roku Polska musi się wytłumaczyć przed Komisją Europejską co zrobiła, by poprawić stan wód. Nie ma czasu do stracenia.
Prof. Grygoruk ma dar tłumaczenia trudnych spraw w lekki sposób, ale bez trywialności. Opowiada, ile jest wody na Ziemi, jak zabetonowane miasta przeszkadzają dbać o rzeki, o ryzyku powodziowym, do którego zwiększenia sami się przyczyniamy. Tłumaczy co zrobić, by jak najszybciej pomóc rzekom i nam wszystkim oraz czym jest renaturyzacja. Ujawnia w końcu, ile będzie kosztować naprawa tysięcy polskich rzek. Nie uwierzycie, gdy poznacie tę kwotę.
Na jakie jeszcze pytania odpowiada gość pierwszego odcinka podcastu „Zdrowa rzeka”? Dlaczego katastrofy ekologiczne zmieniają środowisko w sposób trwały? Czy można pomóc Odrze? Ile znaczy dla nas rzeka?
Zapraszamy do odsłuchania! W tej rozmowie nie ma lania wody!

Więcej na: zdrowarzeka.pl

więcej +

Rzeka nie jest niewolnicą - infografika