O podcaście

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zainicjowała Dekadę „Woda dla życia”, aby wzrastała w ludziach świadomość tego, jak bardzo ważna jest dbałość o nasze zasoby wodne. Od tego roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek.
W 2022 roku wypadł on 25 września. Był to rok szczególny, bo po katastrofie Odry rozpoczęła się seria dyskusji publicznych związanych ze stanem Polskich rzek.
Stanem, który od lat budzi obawy ekspertów. Podkreślają oni, że ponad 90% polskich rzek zostało przekształconych i należy je poddać działaniom naprawczym, które umożliwią im „powrót do zdrowia”. Dlaczego? Bo zdrowa rzeka to dobro społeczne, które daje nam wymierne i znaczące korzyść środowiskowe, ekonomiczne i kulturowe, zarówno w skali mikro, jak i całych dorzeczy.

Dlatego co tydzień, od 23 września 2022 roku do 2 stycznia 2023 roku rozmawialiśmy w naszym podcaście z wybranymi ekspertami, miłośnikami i działaczami – słowem, z tymi którym zależy na przyszłości Polskich rzek. To rozmowy pierwszego sezonu Zdrowej rzeki.
Z rozmów dowiecie się m.in. dlaczego rzeki są ważne? Czym, oczami ekspertów wielu dziedzin, cechuje się zdrowa rzeka? Dlaczego należy dbać o zdrowie rzek, a także czym jest renaturyzacja, usługi ekosystemowe i wiele, wiele innych. 

W ramach pierwszego cyklu podcastów, produkowanych na zlecenie i z inicjatywy Fundacji Hektary Dla Natury oddaliśmy głos ekspertom, których traktujemy jako rzeczników rzek, aby mogli mówić o ważnych sprawach. Staraliśmy się, aby każda rozmowa była wyjątkowa, a jej przebieg był spójny z charakterem rzeki swobodnie płynącej. Rozmawialiśmy bez barier, dopasowując się do rozmówców i pozwalając im na swobodne wypowiedzi bez skrótów wypaczających ich sens.

13 marca 2024 r. rozpoczynamy drugi sezon rozmów Zdrowej rzeki, które będą pojawiać się cyklicznie, co drugi tydzień w środku tygodnia. Projekt kontynuujemy pod zmienioną nazwą Fundacji – Fundacji Zdrowa Rzeka. Naszych gości będziemy ujawniać na bieżąco, a wśród nich spodziewać się można dużej różnorodności. Zgodnie z oczekiwaniami naszych stałych słuchaczy do rozmów zapraszamy nie tylko specjalistów, naukowców i społeczników, ale też urzędników odpowiedzialnych za rzeki, czy nawet podróżników i artystów – osoby, dla których rzeki są inspiracją. Nieustannie każdą rozmowę planujemy kończyć tym samym pytaniem – co, głosem naszego rozmówcy, powiedziałaby rzeka jakbyśmy dali jej głos.
Wszystko po to, aby poczuć i zrozumieć potrzeby rzek i ludzi, którzy im dobrze życzą. Bo dbanie o rzeki to nie tylko obowiązkowe zadanie na dziś, ale i nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń.

Zapraszamy do słuchania rozmów Zdrowej rzeki.

Dla kogo

Dla każdego, kto chce zrozumieć, dlaczego rzeki powinny być zdrowe.
Dla tych, co decydują o przyszłości rzek.
Dla miłośników rzek, którzy chcą tym uczuciem dzielić się z innymi!

Gdzie nas słuchać?

Znajdziesz nas też w twojej ulubionej aplikacji do słuchania podcastów.

Zespół

Ilona Biedroń
Opiekunka merytoryczna Projektu. Prezeska Fundacji Zdrowa Rzeka
Piotr Sielicki
Pomysłodawca Projektu. Fundator i Wiceprezes Fundacji Zdrowa Rzeka
Robert Feluś
Redaktor prowadzący. Członek Rady Programowej
Magdalena Słaboń
Koordynatorka, opiekun medialny oraz redaktorka techniczna projektu. Członkini Rady Fundacji
Magdalena Arażny
Magdalena Arażny – Magda Rysuje – Ilustratorka