Niebieska debata na Zielonej Retencji

Kiedy mówi się o “budowie” zielono-niebieskiej infrastruktury, określenie “budowa” bardziej pasuje do odtwarzania tego co utraciliśmy niż do ochrony tego co nadal cenne i mokre. Podczas panelu pn. Dlaczego warto chronić mokradła w miastach? pytaliśmy ekspertów o to czy w mieście jest miejsce na mokrą dzikość i czy społeczeństwo jest gotowe na to aby docenić to co dają nam naturalne mokradła. O mocnych stronach obecności takich miejsc i barierach, które ograniczają ich obecność w mieście rozmawialiśmy podczas niebieskiej debaty na Konferencji Zielona Retencja, których głównym organizatorem są Gdańskie Wody.

Dr Anna Fikus-Wójcik, główna projektantka i kierowniczka Zespołu Przestrzeni Publicznych i Krajobrazu z Biuro Rozwoju Gdańska, podkreśliła potrzebę budowania świadomej, dobrze wyedukowanej kadry urzędników i wzmocnienia finansowego dla miast aby mogły zabezpieczyć cenne obszary przed zabudową, równocześnie zwracając uwagę na rosnącą presję inwestycyjną.

Roman Konieczny, niezależny ekspert ds. gospodarki wodnej, specjalizujący się szczególnie w zakresie ograniczania skutków powodzi jasno wskazał, że woda jest czymś niechcianym przez mieszkańców, przytaczając krakowski przykład trudności radzenia sobie z powodzią w rozrastającej się zabudowie miejskiej.

Mokradła w naszej kulturze nie są częścią naszego doświadczania, dlatego warto realizować projekty demonstracyjne, które zbliżają nas do ekosystemów mokradłowych – wskazywał Paweł Jaworski, Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W debacie wybrzmiał kierunek na przyszłość – wzmocnienie działań na rzecz ochrony rzek, jezior, czy terenów bagiennych w miastach zgodnie z polityką Europejskiego Zielonego Ładu i świeżo przyjętym Nature Restoration Law.

Na koniec dyskusji głos wyrazili licznie zgromadzeni słuchacze, którzy mieli możliwość wypowiedzenia się w zasadniczym pytaniu postawionym w tej sesji. Dlaczego warto chronić mokradła w miastach? Paneliści nie dyskutowali z odpowiedziami słuchaczy, nie dlatego, że nie było na to już czasu, ale dlatego, że się z nimi zgodzili.

Debatę poprowadziła dr Ilona Biedroń, Prezes Fundacji Zdrowa Rzeka i ekspert ds. renaturyzacji w IMGW-PIB.

foto. Gdańskie Wody