S1 E12 Magda Bobryk — Dom i rytm życia na 515 km Odry

   Magda Bobryk — urodziła się nad Odrą, na 515 km drogi wodnej, w Krośnie Odrzańskim. Absolwentka zarządzania projektowaniem. Jest niezależnym ekspertem branży turystycznej, zajmuje się doradztwem w tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Często pomaga wypłynąć marce na szerokie wody. W pracy skleja potencjały i talenty ludzi znając siłę interdyscyplinarnych zespołów. Popularyzuje post-turystykę. Jest przewodnikiem po Islandii. Na spotkania z żywiołami wyspy zabiera ze sobą zawsze tylko jedną osobę. Pod mruczącym wulkanem lub w otuleniu odrzańskich żurawich klangorów, tworzy wybuchowe koncepty kreatywne – dla organizacji, dla inwestorów, miast z zabytkami i rzekami. Rzekami, które są często traktowane jak niczyje lub nieważne, zapomniane przez mieszkańców, dlatego Magda opiekuję się nimi w ramach Stowarzyszenia 515, które założyła w 2019 r. z Mamą, Siostrą i Przyjaciółmi. Życie „z „i „nad” rzeką, stanowi fundament działania Stowarzyszenia 515, organizacji, która przed skażeniem Odry budowała mapę turystyczną rzeki a po skażeniu, koncentruje się na monitoringu oraz żywej edukacji. Najnowszy edukacyjny projekt „POD PRĄD czyli eksperymenty dźwiękowo – przyrodnicze” realizuje we współpracy z Islandią. mniej – Gościem kolejnego odcinka jest Magda Bobryk – społecznik, ekspert turystyczny. Magda opowiada o rzece z perspektywy kogoś, kto się nad rzeką urodził, wychował i ciągle mieszka w jej pobliżu. Rytm takiego życia w pewien sposób porządkuje aktywność zwierząt i ptaków, które też związały swoje życie z rzeką. Ten rytm wyznacza też poziom wody. Niska odkrywa swoje tajemnice, wysoka czasem budzi podziw, a bywa że i niepokój. W barwnej opowieści Magda zachęca do rzeczywistego kontaktu z rzeką. Do rzeki trzeba się odwrócić twarzą, trzeba do niej podejść a nie tylko obserwować ją z daleka. Do tego przekonuje ludzi z jej sąsiedztwa. Ale też zbiera informacje o tym, jak się żyje ludziom znad innych odcinków Odry, znad Wisły i innych rzek, jakie mają wspomnienia, czym dla nich jest rzeka. W tym odcinku rozmawiamy też o tym, jak rzetelnie informować o dobrych praktykach ochrony rzek i jak je bronić przed betonowaniem. Oraz o tym, jak katastrofa ekologiczna na Odrze jeszcze bardziej odwróciła niektórych ludzi od rzeki. Magda, zakochana nie tylko w Odrze ale też w Islandii, opowiada o doświadczeniach zebranych podczas wizyt na tej wyspie, w tym o rozsądnie prowadzonych tam inwestycjach, które nie szkodzą naturze. Słuchacze dowiedzą się ponadto z opowieści Magdy czym są „odranocki” i „zatrury” oraz czym się zajmuje Stowarzyszenie 515. Zachęcamy do odsłuchania.

czytaj więcej +

 

Gościem kolejnego odcinka jest Magda Bobryk – społecznik, ekspert turystyczny. Magda opowiada o rzece z perspektywy kogoś, kto się nad rzeką urodził, wychował i ciągle mieszka w jej pobliżu. Rytm takiego życia w pewien sposób porządkuje aktywność zwierząt i ptaków, które też związały swoje życie z rzeką. Ten rytm wyznacza też poziom wody. Niska odkrywa swoje tajemnice, wysoka czasem budzi podziw, a bywa że i niepokój.
W barwnej opowieści Magda zachęca do rzeczywistego kontaktu z rzeką. Do rzeki trzeba się odwrócić twarzą, trzeba do niej podejść a nie tylko obserwować ją z daleka. Do tego przekonuje ludzi z jej sąsiedztwa. Ale też zbiera informacje o tym, jak się żyje ludziom znad innych odcinków Odry, znad Wisły i innych rzek, jakie mają wspomnienia, czym dla nich jest rzeka.
W tym odcinku rozmawiamy też o tym, jak rzetelnie informować o dobrych praktykach ochrony rzek i jak je bronić przed betonowaniem. Oraz o tym, jak katastrofa ekologiczna na Odrze jeszcze bardziej odwróciła niektórych ludzi od rzeki.
Magda, zakochana nie tylko w Odrze ale też w Islandii, opowiada o doświadczeniach zebranych podczas wizyt na tej wyspie, w tym o rozsądnie prowadzonych tam inwestycjach, które nie szkodzą naturze.
Słuchacze dowiedzą się ponadto z opowieści Magdy czym są „odranocki” i „zatrury” oraz czym się zajmuje Stowarzyszenie 515.
Zachęcamy do odsłuchania.

 

czytaj więcej +