S2 E07 – Monika Gołębiewska-Kozakiewicz – Miejskie spagetti

   Monika Gołębiewska-Kozakiewicz – Dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy od 1 stycznia 2022 r. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu w jednostkach samorządowych oraz administracji rządowej. W instytucjach stołecznych pełniła funkcje: Zastępczyni Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji na Żoliborzu, Zastępczyni Dyrektora Parku Kultury w Powsinie oraz Zastępczyni Burmistrza Mokotowa. Na szczeblu rządowym pracowała jako doradczyni byłej Premier Ewy Kopacz, Marszałka Sejmu oraz Ministra Zdrowia. Dzięki tym doświadczeniom nabyła umiejętność działania pod presją oraz zdobyła doświadczenie w zarządzaniu – zarówno w nas szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy opiekuje się ponad 1052 ha zieleni przyulicznej i ok. 130 terenami zieleni (parki, skwery, zieleńce). Oprócz tego ważnym obszarem działań jednostki są tereny wodne i Dzielnica Wisła. ZZW administruje łącznie 26 kanałami, 20 zbiornikami wodnymi i 11 wałami przeciwpowodziowymi. Nadzoruje także funkcjonowanie Stacji Pomp Gocław Bluszcze Przepompownia, służącej ochronie przeciwpowodziowej dla znacznej części prawobrzeżnej Warszawy.

czytaj więcej +

 

W kolejnym odcinku podcastu Zdrowa rzeka gościmy Monikę Gołębiewską-Kozakiewicz, dyrektorkę zarządu Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy.

Nasz gość opowie czym zajmuje się Zarząd Zieleni w Warszawie, i jak godzić przeciwstawne interesy, bo przyroda w wielkim mieście nie ma lekko, z tym że miasta są dla ludzi. Mieszkańcy jednak żądają więcej zieleni, co realizowane jest również w ramach budżetu obywatelskiego. W miarę jak miasto rozwija się, coraz mniej terenów pozostaje dla roślinności. Zarządcy zieleni muszą szukać kreatywnych rozwiązań zagospodarowania terenów, uwzględniając ograniczenia infrastrukturalne. Mamy się czym pochwalić, bo Warszawa jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie, gdzie pod opieką miasta jest ponad tysiąc hektarów zieleni przyulicznej i setki hektarów parków. Inne miasta w Polsce nie pozostają w tyle, realizując projekty zagospodarowania wód opadowych tworząc ogrody deszczowe, inni tworzą parki i parczki kieszonkowe lub „wciskają” zieleń miejską gdzie tylko się da.

Nasz gość opowie o nieoczywistych wyzwaniach przy urządzaniu i zarządzaniu zielenią miejską – o koordynacji miejsko-dzielnicowej, o niespodziankach infrastruktury uniemożliwiających nasadzenia, czy jak dobrać właściwe gatunki do nasadzeń, ile milionów kwiatów sadzi się w stolicy a także jak radzić sobie z wandalizmem czy jak odnaleźć skradzione drzewo!

Odpowiemy na pytania Czy Wisła jest czysta? Czy można się kąpać w Wiśle? Czy jest bezpieczna? Jak przywracać rzeki zwierzętom, o odwracaniu skutków dawnych działań. Jak radzić sobie z gatunkami inwazyjnymi. Kim są plażowi w Warszawie? Jakie śmieci znajdujemy sprzątając okolicę Wisły – i co się zmieniło przez lata. Skąd się wzięło to że Wisła jako dziewiętnasta dzielnica Warszawy i jaki jest nieformalny ratusz tej dzielnicy?

Rozmowę – jak zawsze – kończymy apelem w imieniu rzek. Szanuj rzeki i zabieraj swoje śmieci ze sobą.

 

czytaj więcej +