Rzeczne Centrum Edukacyjne w rękach mieszkańców Krakowa

Od 14 do 27 września mieszkańcy Krakowa mogą oddać swój głos w Budżecie obywatelskim przyczyniając się do powstania pierwszego w Polsce (a może nawet i Europie) centrum edukacji i dialogu, który zbliża nas, ludzi, do rzek.

Ogólnomiejski projekt nr 100 – polega na adaptacji/przebudowie istniejącego budynku na ul. Powiśle 11 na Rzeczne Centrum Edukacyjne – miejsce Twojej edukacji i dialogu, które zbliży Cię do rzeki.

Tu zrozumiesz JAK ŻYJE RZEKA

Pierwsze Rzeczne Centrum w Polsce a może nawet i w Europie – miejsce edukacji i dialogu, które zaoferuje wiedzę o rzekach dla osób w każdym wieku.

Dlaczego centrum RZECZNE?

Rzeki i ich mokre doliny to ekosystemy, które regulują obieg wody w przyrodzie. Tylko naturalne rzeki w dobrym stanie mają zdolność do samooczyszczania, minimalizowania skutków powodzi
i suszy i są domem wielu roślin i zwierząt.

Zdrowych rzek w Polsce jest mniej niż 10% – warto o nie zadbać i leczyć te, które są chore.

Każdy z nas jest znad rzeki

Działanie Rzecznego Centrum Edukacyjnego będzie skoncentrowane na poprawie świadomości
o współzależności rzeki z miastem i Tobą – mieszkańcem. To centrum wiedzy i doświadczeń. Zrobimy to wykorzystując zarówno nowoczesne narzędzia edukacyjne, organizując atrakcyjne wydarzenia na / w / przy rzece oraz cyklicznej ofercie warsztatów dopasowanych do rytmu rzeki
i pór roku.

Nowa oś turystyki

Rzeczne Centrum Edukacyjne może stać się magnesem turystycznym, który promować będzie spędzanie czasu nad rzekami, wskazując wodne szlaki i wodne atrakcje miasta. Na Centrum nie ma lepszej lokalizacji jak miejsce pod Wawelem, w budynku wbudowanym w brzeg rzeki Wisły – królowej Polskich rzek, w historycznym Mieście Krakowie, kolebce kultury, sztuki i naszej państwowości.

Przestrzeń do dialogu

Rzeczne Centrum Edukacyjne będzie miejscem spotkań, wymiany myśli, poglądów podczas planowanych i realizowanych działań, aby rzeki były zdrowe.

Rodzinna przygoda

Rzeczne Centrum Edukacyjne będzie oferować dostęp do aktualnej i żywej wiedzy, wiedzy naukowej o rzekach przełożonej na prosty, czytelny, atrakcyjny sposób. Dzieci i dorośli będą mogli samodzielnie eksperymentować i doświadczać rzeki w wymiarze dotąd nierozpoznanym (np. poprzez zaglądniecie pod powierzchnię Wisły i odkrycie co w niej jest).

Opis projektu i link, gdzie możesz zagłosować na projekt: https://budzet.krakow.pl/projekty2024/7442-rzeczne_centrum_edukacyjne.html

Autorką projektu jest mieszkanka Krakowa dr inż. Ilona Biedroń – Prezes naszej fundacji.

Fundacja Zdrowa Rzeka z siedzibą w Krakowie wspiera projekt merytorycznie i promocyjnie.

O projekcie w kontekście problemów z rzekami:

Zielona Interia

Wodne Sprawy

Materiały promocyjne:

Opis projektu.

Plakat informacyjny

Wydarzenie wspierające projekt

Joanna Kołaczkowska – honorową ambasadorką projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *