Jak skutecznie zarządzać ryzykiem powodziowym w świetle zmian klimatu?

25 marca, podczas konferencji klimatycznej „Bezpieczna Przyszłość – Adaptacja i Ochrona Przeciwpowodziowa w Obliczu Zmian Klimatu Fundacja Zdrowa Rzeka Renata Warmuz i Małgorzata Siudak dzieliły się wiedzą nt. strategii zarządzania powodzią i metod ograniczających ich skutki.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu EkoMałopolska dla klimatu przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny, który prowadziła Renata Warmuz. Rozmowa  z samorządowcami i ekspertami nt. “Roli prewencji i współpracy w skutecznym ograniczaniu strat powodziowych”, był okazją do podsumowania efektów lokalnej współpracy, której efektem jest zbudowanie przez Starostę Myślenickiego Lokalnego Systemu Monitoringu i Ostrzeżeń Powodziowych. Była to także przestrzeń na dyskusję nad możliwością zatrzymywania i gromadzenia wody w krajobrazie.

Podczas panelu rozważano możliwości odtwarzania naturalnej retencji w zlewni rzeki Raby, by ograniczać skutki powodzi błyskawicznych. Dyskutowano nad rolą zatrzymywania wód opadowych w lasach, na polach i wszędzie na miejscu gdzie pada deszcz, zanim woda dopłynie do rzek. Zaprezentowano prośrodowiskowe podejście do utrzymania rzek, które umożliwia poprawę stanu wód i osiągnięcie celów wymaganych przepisami polskimi i unijnymi. Wskazano potrzeby w zakresie instrumentów, które są niezbędne, by odtwarzać lokalnie naturalną retencję i oddać przestrzeń rzekom.

Dzielenie się najnowszą wiedzą, zrozumienie funkcjonowania rzek, wskazano jako kluczowe elementy, które mają istotny wpływ dla wdrażania działań służących zatrzymywaniu wody w krajobrazie.  Świadomość i instrumenty finansowe, prawne, to także klucz do oddania przestrzeni rzekom.

Panel dyskusyjny do obejrzenia na https://www.youtube.com/live/7l-O3NllgrU

fot. Małgorzata Siudak, Archiwum Fundacji Zdrowa Rzeka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *