Wiedza o mokradłach wpłynęła do małopolskich doradców ds. klimatu i środowiska

Klimat Ziemi kształtują trzy podstawowe procesy: obieg ciepła, obieg wody, krążenie powietrza oraz czynniki geograficzne: układ lądów i oceanów i wysokość n.p.m. W obiegu wody w przyrodzie to mokradła odgrywają kluczową rolę. W naturalny sposób retencjonują wodę, co łagodzi skutki powodzi i suszy, oczyszczają ją, są siedliskiem czyli miejscem życia dla wielu organizmów – nie tylko wodnych, ale też tych co lubią wilgotne warunki – jak ptaki wędrowne.

Część mokradeł, głównie torfowiska gromadzą w sobie duże ilości węgla i pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery. To takie naturalne gąbki z wodą w krajobrazie, dlatego ważne aby były mokre. Bo tylko mokre akumulują węgiel i pochłaniają CO2. Ich sumaryczna moc akumulacji dwutlenku węgla jest dwukrotnie większa niż moc wszystkich lasów – a sumaryczna powierzania torfowisk na naszych kontynentach jest dziesięć razy mniejsza niż lasów!

Osuszone torfowiska zamiast akumulować dwutlenek węgla emitują go do atmosfery. W Polsce takich torfowisk mamy 85%. Osusza się je również po to, aby wydobywać z nich torf do ogrodnictwa. Czy da się inaczej? Tak. I odpowiedzi szukajmy w permakulturze, która jest czymś więcej niż tylko ogrodnictwem, to również dbanie o ochronę gleby, mokradeł i lepszy obieg wody w przekształconym krajobrazie. Dlatego też tak dobrze uzupełniły się dwa tematy szkolenia przeprowadzonego dla doradców ds. klimatu i środowiska przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza | European Clean Air Centre (ECAC):

  • Gleby, próchnica, kompost, retencja w skali mikro i makro. Co można i trzeba robić w dobie chaosu klimatycznego na poziomie samorządów lokalnych – część poprowadzona przez Marka Styczyńskiego – wiceprezesa Fundacji Biotop Lechnica
  • Retencja wody i gospodarowania nią w sposób oszczędny w skali gminy (z uwzględnieniem wskazówek dla pojedynczego mieszkańca) – część, którą zaopiekowała się prezes Fundacji Zdrowa Rzeka – Ilona Biedroń (prezentacja).

Szkolenie odbyło się 1 lipca odbyły się w Zabierzowie koło Krakowa w ramach cyklu “Championi Zrównoważonego Rozwoju” realizowanego w ramach projektu LIFE EkoMałopolska dla klimatu.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Fundacji JuraSto, Fundacji Wspólnota Nadziei oraz Gmina Zabierzów.

foto. Europejskie Centrum Czystego Powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *