Zdrowa rzeka patronem społecznym Kongresu miasto-woda-jakość życia

V Międzynarodowy Kongres Miasto-Woda-Jakość życia, którego patronami społecznymi były Fundacja Hektary Dla Natury z projektem podcastowym Zdrowa Rzeka i Stowarzyszenie 515 km Odry, to był dobry czas na zdobycie wiedzy i wymianę myśli z wieloma osobami zaangażowanymi w działalność na rzecz przyjaźniejszych klimatowi miast. Na wydarzeniu realizowanym w ramach Ruchu OPEN EYES ECONOMY nie zabrakło rzeczników zdrowych rzek, bagien i czystszego Bałtyku, których można było wysłuchać zarówno podczas plenarnych obrad jak i w trakcie przerw. Było to możliwe dzięki projekcji filmu promującego podcast, który dostępny jest na YouTube.

Dobra edukacja społeczna, która będzie sprzyjać nie tylko adaptacji do zmian klimatu ale też mitygacji – czyli zapobieganiu tym zmianom, wybrzmiewała z wielu wypowiedzi prelegentów wydarzenia.

Dobra – czyli merytoryczna, ale też podana w zrozumiały i ciekawy sposób, atrakcyjna i zachęcająca do eksploracji, z wykorzystaniem tego co daje nam dzisiejsza technologia. Jako przedstawicielki NGO podejmujemy to wyzwanie –
mówią Ilona Biedroń i Magdalena Bobryk – przedstawicielki obu organizacji. Nasze wspólne działania koncentrują się na przełożeniu wiedzy eksperckiej w taką właśnie wiedzę. Oprócz dostępnych i planowanych kolejnych podcastowych rozmów na www.zdrowarzeka.pl od 12 listopada na platformie projektu #PODPRĄD (www.podprad.edu.pl) dostępne będą rzeczne eksperymenty, a od przyszłego roku startujemy z Rzeczną szkołą, którą współtworzymy z wiodącymi Polskimi uczelniami. Otwieramy się na potrzeby administracji wodnej, samorządowej i całego społeczeństwa – tłumacząc czym są rzeki, jak je traktować i co robić abyśmy mogli lepiej z nimi żyć.

Podpisanie strategicznego partnerstwa o współpracy pomiędzy Fundacją Hektary Dla Natury i Stowarzyszeniem 515 kilometr Odry nastąpiło 27 maja 2023 roku w Kostrzynie nad Odrą. Nasze organizacje połączyła katastrofa odrzańska, która zaczęła się dziesiątki lat temu i trwa do dziś. Eksperckie wsparcie lokalnych społeczności i wspólne, obywatelskie działania na rzecz zdrowej Odry i innych rzek, to obrany kierunek obu organizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *